Access SQL
[FORM] Kayıt Sayısına Göre Alt Form Yüksekliğinin Değişmesi - Yazdırılabilir Sürüm

+- Access SQL (https://www.access-sql.com)
+-- Forum: ACCESS SORULARI VE ÖRNEK UYGULAMALARI (https://www.access-sql.com/Forum-ACCESS-SORULARI-VE-ORNEK-UYGULAMALARI)
+--- Forum: ACCESS SORULARI (https://www.access-sql.com/Forum-ACCESS-SORULARI)
+--- Konu: [FORM] Kayıt Sayısına Göre Alt Form Yüksekliğinin Değişmesi (/Konu-Kayit-Sayisina-Gore-Alt-Form-Yuksekliginin-Degismesi)

Sayfalar: 1 2 3

Kayıt Sayısına Göre Alt Form Yüksekliğinin Değişmesi - ÜmitSamlı - 26-10-2020

Herkese merhaba,

Kullandığım bir Forma sürekli form görünümünde bir alt form ekledim. Bu alt forma form içerisinde kayıt ekliyorum ve görünüm sürekli form olduğu için her yeni kayıtta yeni bir satır açıyor. Bu şekilde bir kaç satır eklediğimde ekli kayıtlar alt form yüksekliğini aştığı için problem yaşıyorum. 

Alt form yüksekliği kayıt sayısına göre otomatik olarak ayarlamak istiyorum. Yeni kayıt eklendikçe ve silindikçe alt form yüksekliği değişsin. Bunu yapmak mümkün müdür?

Saygılarımla,
Ümit ŞAMLI

RE: Kayıt Sayısına Göre Alt Form Yüksekliğinin Değişmesi - halily - 26-10-2020

artırma kısmı sorun çıkarmaz mı?
diyelim ki 1000 kayıt oldu bu durumda alt form yüksekliğini ne kadar artırabilirsiniz ki...
bence en mantıklısı alt forma girer girmez son kayda yada yeni kayda odaklanmasıdır

RE: Kayıt Sayısına Göre Alt Form Yüksekliğinin Değişmesi - onur_can - 26-10-2020

Dediğiniz işlem uyarlanabilir, fakat şöyle bir sorun var diyelim ki mevcut kayıt sayısı ekranınızın boyutunu aştı bu durumda ne olacak?
Şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Alt formunuzu makul bir ölçüde ayarlayarak ve alt formunda dikey kaydırma çubuğunu açarak buradan hareket edebilirsiniz.

RE: Kayıt Sayısına Göre Alt Form Yüksekliğinin Değişmesi - ÜmitSamlı - 26-10-2020

Merhaba,

Hazırlamaya çalıştığım şey aslında bir sipariş formu.  Onlarca kayıt olmayacak alt formda. Zaten alt alan ve üst alan kısımları Form ile ilişkili olduğu için o forma bağlı kimlik numarasına göre listelenecek alt form. 

Ekran boyutunu aşması çok problem olmayacak. Çünkü bu formun bir çıktısını alıp *.pdf formatında kullanıcam. Eğer yinede ekran boyutunu aşacak olursa alt formdaki değilde formdaki kaydırma çubuklarını kullanırım diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
Ümit ŞAMLI

RE: Kayıt Sayısına Göre Alt Form Yüksekliğinin Değişmesi - halily - 27-10-2020

form geçerli olduğunda olayına aşağıdaki kodu yazıp dener misiniz?
Visual Basic
  1. Dim Yukseklik
  2.  
  3. Yukseklik = Me![AltFrmIslem].Form.Section(acHeader).Height + Me![AltFrmIslem].Form.Section(acDetail).Height * (Me![AltFrmIslem].Form.RecordsetClone.RecordCount + 2)
  4. If Yukseklik > 10920 Then Yukseklik = 10920
  5. Me.AltFrmIslem.Height = Yukseklik
  6. Me.InsideHeight = Me.AltFrmIslem.Top + Me.AltFrmIslem.Height + 500

RE: Kayıt Sayısına Göre Alt Form Yüksekliğinin Değişmesi - ÜmitSamlı - 27-10-2020

Merhaba,

Aynı şekilde (alt form adını düzenleyerek) uyguladım. Altform boyutu geçerli olduğunda tanımlanan ölçüye göre yükseklik değişiyor fakat kayıt eklediğimde yada çıkardığımda altform yüksekliği değişmiyor.