A.S.C Filtre, Grafik ve Raporlama Eklentisi

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TAVSİYELER
#1
Access, yeni başlayanlar için heyecan verici bir veritabanı uygulamasıdır. Genelde (kendimden biliyorum) yeni bir Accessci, sabırsız davranır ve tabloların tasarımı, ilişkilerin sağlamlığıyla uğraşmak yerine formların o heyecan verici görselliğinin büyüsüne kapılarak elinden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışır. Fakat bir yerde mutlaka tıkanır. Bunu çözmek için de, sıfırdan başlayarak "veritabanı mantığı", "tablo ilişkileri" gibi konuları özümsemek yerine hazır çözümler bulma peşinde koşulur. Bunun sonucunda da, yeni başlamış bir Accessci, başkalarının çözümlerinden yararlanarak kendine ait bir uygulama oluşturur sonuçta ama, daha sonra yapacağı Access uygulamaları için gereken altyapı ve bilgi ihmal edilmiş olur. Bu da yine kısır bir döngüye sebep olur ve, ya bir zaman sonra bu işin peşi bırakılır ya da hep hazır uygulamalarla tamamı bize ait olmayan programlarla yetinilmek zorunda kalınır.

Bunlar ta en başından beri benim de yaşadığım sorunlar olduğundan yazmak ihtiyacı duydum. Accesse ilk başladığım dönemlerde daha veritabanı mantığını öğrenmeden süslü formlarla Access uygulamaları yapmaya kalkıştım. Bir şeyler yaptım ama, sürekli tıkandığımı görünce yapamayacağımı düşünerek bu işin peşini 1 yıl kadar bıraktım.

Ancak sorun "yapamamak" değildi. "Doğru yerden başlayamamak"tı. Bir süre sonra, bazen zorlukla da olsa veritabanı mantığını kavramaya çalışarak, bol araştırmalar yaparak ve neredeyse elime geçen bütün Accessle ilgili kitapları -çoğu zaman anlamadan da olsa- defalarca okuyarak en azından Accessten daha büyük zevk almaya ve az da olsa bir şeyler öğrenmeye başladım.

Şu anda kendime yetecek kadar veritabanı mantığını anlamış durumdayım. Tabloların işleyişini biliyorum. Tablo ilişkilerimi sağlam tutmaya çalışıyorum. İlişkilerin nasıl işlediğini kendime göre çözmüş durumdayım ve mantık yürütebiliyorum. Kendimce güzel formlar tasarlayıp, çok kolay şekilde görsel açıdan zengin raporlar düzenleyebiliyorum. Tabi halâ makrolar konusunda, özellikle modüller ve VBA konusunda hemen hemen hiç bilgim yok. Ama bunun "öğrenemeyeceğim" anlamına gelmediğine inanıyorum.

İşte ben de Access öğrenme yolunda yaşadığım sıkıntılardan yola çıkarak kendim gibi bir aceminin gözüyle, Accesse yeni başlayacaklar için birkaç naçizane tavsiyede bulunmak istiyorum...


1- ACELE ETMEYİN:

Accesse yeni başlarken en sık yapılan hatalardan biri bu bence. Genelde sakin bir zamanda, bolca vaktimiz varken değil de; başımız sıkıştığında, hemen bir uygulama yapmaya ihtiyacımız olduğunda çalışırız. (Toplum olarak genel yapımız da bu sanırım). Smile Oysa ki; neyin nerede olduğunu öğrenmek için yapacağımız bir araştırma bile (tablo tasarımları, ilişkilerin mantığı, birincil anahtar v.s.) daha sonra projemiz üzerinde çalışırken bize bolca zaman kazandıracaktır.

2- DENEMEKTEN KORKMAYIN:

Normal insan ilişkilerinde de birisini tam tanımadan arkadaş olmayız, hatta arkadaş olduktan sonra da bazı olaylarla veya kendiliğinden gelişen bazı durumlarla arkadaşımızı sınarız. İşte Accessle arkadaş olmanın bir önemli yolu da onu tanımaktır. Onu tanımak içinse, Microsoft Office Accessin içinde ne var, ne yok, hangi bölüm ne işe yarıyor, bunu buraya ne için koymuşlar diyerek ve programın bu özellikleri üzerinde defalarca deneme-yanılma yaparak çözmek gerekir.

3- KİTAPLAR ÇOK ÖNEMLİ:

Etrafıma baktığım zaman belli bir seviyeye gelmiş, işinde uzman olmuş, belli bir kariyere sahip neredeyse tüm insanların tek bir özelliğinin olduğunu görüyorum: Okumak... Başka bir şey olmasa bile, ilgilendikleri konuyla ilgili mutlaka çok kitap okuyorlar... Biz de Accessle ilgileniyorsak çokça kitap okumalıyız. Başta kitapların seviyesi ya da anlatımı bize ağır gelebilir ama zamanla kitaplardaki her sayfanın yavaş yavaş zihnimizde yer edeceğini ve bize belli bir mantık kazandıracağını rahatlıkla söyleyebilirim. (Bu konudaki kitap tanıtımları için forumumuzda "Access Kitapları" bölümüne bakılabilir)...

4- BÜTÜN KAYNAKLARDAN FAYDALANIN:

Accessi öğrenmek için -kitaplar dışında- diğer bütün kaynaklardan da faydalanmak gerekiyor. İnternette bu konudaki yerli/yabancı siteler, forumlar; Microsoft Office Accessin internetteki Türkçe yardım sayfası (http://office.microsoft.com/tr-tr/access/default.aspx); Access programının kendi yardım sayfaları, bu konuda yazılmış makaleler, denemeler; bu konuyu bilen arkadaşlarımız ve inceleyip öğrenmek için örneklerin çok faydası dokunacaktır.

5- NE İSTEDİĞİNİZE KARAR VERİN:

Accessle ne yapmak istediğinize karar vermenizin de öğrenme aşamasında büyük bir rolü var. Örneğin bir ev kullanıcısı olup basit telefon rehberleri, küçük programlar mı yapmak istiyorsunuz yoksa bu işi iyice öğrenip işyerinize güzel uygulamalar mı tasarlamak istiyorsunuz? (Zaten siz "ben kendime yetecek kadar basit bir şey tasarlayayım" deseniz bile eğer Access sevgisi bünyenizi sarmışsa, gerisi ve daha ilerisi kendiliğinden gelecektir). Smile Buna karar verdikten sonra, ne yapacağımıza karar vermek gerekiyor. Örneğin basit bir adres defteri yapmaya karar verdik. Bu sefer de, elimize kağıt kalem alarak bilgisayardan uzakta bu adres defterinde ne gibi özellikler olacağını, nasıl olacağını, hangi ihtiyaçlara cevap vereceğini olabildiğince açık nokta bırakmadan yazıya dökmek gerekiyor. Yani işin tasarım kısmının masa başında ve kâğıt üzerinde gerçekleşmesinde büyük fayda var. Bu, daha sonra programla çalışırken ortaya çıkabilecek hataların düzeltilmesi için harcanacak zamandan daha kısa bir zaman harcayacak ve çok yararlı olacaktır.

6- KENDİNİZE GÜVENİN / ÖNYARGILI OLMAYIN:

Bazen üzerinde uğraşıp çözemediğiniz bir sorunun aslında çok basit bir çözümü olabilir ve gözden kaçırmış bulunabilirsiniz. (Habitat kongresindeki uzun süren ve çözülemeyen -bilgisayarlar açılmıyordu- bilgisayar arızasının, ana makinenin fişinin takılmasının unutulmasından kaynaklandığı söylenir hep). Bu yüzden önyargılı olmamakta, bize çok basit de gelse başka fikirlere saygı duymakta ve hep hata yapabileceğimizi düşünmekte fayda var. Elbette bu, "kendimize güvenmeyelim" anlamına da gelmiyor. Çoğu durumda projemiz üzerinde çalışırken karşılaştığımız sorunları hemen telaşla birilerine sormadan önce, bu işi yapabileceğimize inanarak üzerine gitmek inanın çok daha verimli ve zevkli olacaktır.

7- TÜRKÇE KARAKTERLERİ KULLANMAKTAN OLABİLDİĞİNCE KAÇININ:

Türkçeye çok önem vermeme ve bir harfinin bile yanlış yazılmasına çok kızmama rağmen, Accessde Türkçe karakterleri olabildiğince az kullanmakta -hatta hiç kullanmamakta- fayda var. Zira Türkçe karakterler ileride kod yazarken hata ve sıkıntılara sebep olabilirler...


Bu konuda benim aklıma hemen gelenler ve yazacaklarım bunlar. Umarım bunlar naçizane ve şahsi görüşüm olan tavsiyeler olarak görülür ve yazımdaki imlâ hatalarıyla, bilgi kusurları bağışlanır...

Access sevgisiyle dolu günler ve bu yolda başarılar diliyorum...

Saygılarımla...Bu mesajı beğenenler: tugayguler


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi