A.S.C Filtre, Grafik ve Raporlama Eklentisi

Tablette Access Kullanımı
#1
Merhaba Arkadaşlar;

Sanırım herkesin merak ettiği konulardan bir tanesi bu anlamda forumda "tablet" ve "Android" gibi ifadeler ile taramalar yaptım. En yeni sonuç 2017 yılına ait olduğu için konuyu tekrar açıp kullananlardan fikir almak istedim.

Merak Edilenler;

1- Ms.Access i tabletlerde kullanabilir miyiz?
2- Pc de geliştirdiğimiz Ms.Access i tabletlerde aynı şekilde kullanabilir miyiz?
3- Pc de geliştirmiş olduğumuz projeleri tabletlerde dokunmatik olarak kullanabilir miyiz? (Örneğin; Fare ile tıklama yerine butona dokunmatik ekran ile tıklama yada metin kutusuna tıkladığımızda aşağıdan açılan klavye üzerinden ekrandan dokunarak veri girişi yapmak.)
4- Ortak ağ üzerinden kullanımlarda ilgili protokoller aynı pc lerdeki gibi midir? Örneğin ortak sürücü belirlenerek data dosyasını ortak klasöre atsak arayüz dosyası tablette olsa pc deki gibi kullanabilir miyiz?
5- SQL servera bağlı projelerde ODBC bağlantısı ile sıkıntısız veri işleme yapabiliyor muyuz?
6- Uzak masaüst bağlantısı ile geliştirilen çözümlerde alınan sonuçlar nasıldır?

Aklıma gelen sorular şimdilik bu kadar. Aslında benzer sorular ama ben detaylandırmak istedim. Forumda yaptığım araştırmalarda aşağıdaki konunun 4.mesajında onur_can hocam işletim sistemi ve uygunları ile bir yazı yazmış ama üzerinden 4 yıl geçmiş. Kullanan arkadaşlar var ise bu konuda detaylı bilgi verebilirler mi?

https://www.access-sql.com/Konu-windows-...calistirma

Genel Değerlendirme;
Arkadaşlar bilmem bana katılır mısınız ama ms.access projelerinde genel olarak yaşanan 2 sıkıntı var bunlardan bir tanesi web tabanlı programlar gibi uzaktan erişimde sıkıntısız çalıştırılması durumu. Yani browser a girerek ilgili program adresini girdiğimizde kurulumsuz bir programa erişim. İkincisi de tabletlerde kullanma durumu. 

Daha öncelerden veri tabanı boyutu ile ilgili sıkıntı yaşandığı dönemlerde ODBC ile sql servera bağlantı yapılıp sorun minimize edilmişti. Şimdi de en büyük sorunlardan bence iki tanesi yukarıda bahsettiğim konular.

Sonuç;
Cevaplar ne yönde olur bilmiyorum ama access in uzaktan bağlantıları noktasında FTP ve SQL Cloud Serverlar üzerine bir çalışma yapıyorum. Sonuçları paylaşıyor olurum muhakkak. Daha önce google drive için bir konu açmıştım ama senkronizasyon anlık olmadığı için çok verimli bir çözüm olmuyor. İkinci problem olan tabletlerde kullanımı noktasında ise belki kısa sürede değil ama ilerleyen zamanlarda denemeler yapıp onlarla ilgili de sonuçları paylaşıyor olurum. 

Ama belki deneyen arkadaşlar var ise bu mesaj altında bizleri de bilgilendirebilir.


Şimdiden teşekkürler
Saygılar.  Alıntı
Bu mesajı beğenenler:
#2
MS Access Windows tabanlı olduğundan. işletim sistemi ve access runtime yüklü olan tabletlerde çalışabilir.
Microsoft Access bir tablette çalışabilir mi? makalesine bakınız.  Alıntı
Bu mesajı beğenenler:
#3
İyi Günler. Geçmişte bir arkadaş için (Access denemedim ama) reeder marka intel işlemcili ve üzerinde Win 8 yüklü bir tablette kendi yazdığım bir vb.net projesini çalıştırmıştım. Framework dışında  bir işlem gerekmemişti. Program Sol server' den sorgu yapmak üzerine tasarlanmıştı ama tabletin  rami 1 Gb olduğundan ve karmaşık sorgularda kilitlendiği için başka bir formül ile kullanmıştık.  Sonuç olarak üzerinde Windows sürümleri olan tabletlerde (Donanım seviyesine göre  kullanılabileceğini düşünüyorum.
Not: Bir Yerlerde Arm vb tabanlı cihazlara windows yükleyen biri vardı ama bulamadım, galiba sadece intel işlemcilerle çalışıyor.  Alıntı
Bu mesajı beğenenler:


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  [VBA] Vbada Like Kullanımı hedefkaya 3 146 27-06-2021, 14:47
Son Mesaj: halily
  ııf Içinde ın Select Ve Between Kullanımı Hk. adnnfrm 1 195 22-03-2021, 00:27
Son Mesaj: dsezgin
  Sql Içinde Değişken Kullanımı Ile "desteklenmeyen Join Ifadesi" Hatası tarkanay 7 458 20-10-2020, 15:42
Son Mesaj: tarkanay
  Dlookup Fonksiyonuna Degisken Kullanimi tarkanay 2 352 13-10-2020, 13:47
Son Mesaj: tarkanay
  [SORGU] Koşullu Sorguda ııf Ile ın() Veya Not ın () Kullanımı Birleşik Giriş Kut. çalıştırma sarsak 8 700 14-08-2020, 15:22
Son Mesaj: sarsak
  [SORGU] Sorgu Da ölçüt Kullanımı fukufat 5 401 07-08-2020, 08:39
Son Mesaj: fukufat
  [SORGU] Sorguda Döngü Kullanımı askme_16 4 464 29-06-2020, 10:45
Son Mesaj: askme_16
  "ın" Kullanımı Satir 4 439 24-04-2020, 17:58
Son Mesaj: Satir

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi