A.S.C Filtre, Grafik ve Raporlama Eklentisi

SORU SORMA KILAVUZU
#7
Açık, dilbilgisi kurallarına uygun ve sözdizimlerine dikkate ederek yazın

.

Deneyimlerimiz sonucu, bu tür ayrıntılara önem vermeden mesaj yazan ilgisiz ve dağınık kişilerin, genellikle, algoritma oluşturma ve kodlama işlerinde de ilgisiz ve baştan savma davrandıklarını öğrendik. Bu tür insanların sorularına cevap vermenin bir ödülü yoktur. Bu nedenle zamanımızı başka yerlerde harcamayı tercih ederiz.

Bu nedenle sorunuzu açıkça ve düzgün bir biçimde ifade etmeniz çok önemlidir. Şayet bunu yapmaya niyetiniz yoksa bizden sizin sorununuza eğilmemizi beklemeyin. Kullandığınız dili "parlatmak" için biraz çaba harcayın. Çok resmi ve katı olmak zorunda değilsiniz. Aslında forum kültürü; esprili, bilgilendirici ve argo yapıya değer verir. Fakat bunlar tam olmalıdır. Düşündüğünüze ve dikkatinizi bir şeylere yoğunlaştırdığınıza dair izler taşımalıdır.

Sözdizimleri, noktalama işaretleri ve büyük-küçük harf kullanımdaki doğruluklar önemlidir. "yanlız" değil "yalnız", "yada" değil "ya da", "tabi ki" değil "tabii ki"..

Daha genel olarak eğer eğitimini tamamlamamış biri gibi yazarsanız, muhtemelen kimse sizi ciddiye almaz. Sorunuzu "alemin en bitirim aksesçisi!" gibi yazarsanız ölüm öpücüğünü garanti eder ve büyük bir sessizlik ile ödüllendirilirsiniz.

Şayet Türkçe harici bir klavye ile sorunuzu sormak zorundaysanız, bazı yazım ve dilbilgisi hataları kabul edilebilir - ama tembel birinin yapacağı hatalar değil (evet bunu ayırt edebiliriz). Oldukça meşgul olan insanlar, anlamadıkları dillerdeki soruları yok saymaya meyilli insanlardır.

Bu mesajı beğenenler:
#8
Sorunuz sizin için çok acil olsa bile, çok acil diye yazmayın

.

Bu sizin sorununuz, bizim değil. Çok acil olduğunu iddia eden sorular, muhtemelen karşı tepki doğurur: pek çok uzman bu tür bir soruya ait konu sayfasını derhal kapatacaktır. Çünkü bu tür davranışları kaba ve bencil bir davranış türü olarak kabul ederler.

Bu noktada bir yarım istisna olabilir. Çok önemli ve büyük bir yerde, kullandığınız uygulamayla ilgili bir sorununuz varsa, zaman kısıtlaması içindeyseniz ve durumu nazikçe anlatırsanız, insanlar sizin sorununuzla daha çabuk ilgilenebilirler.

Yine de bunu yapmak oldukça riskli bir iştir. Sizin önceliklerinizle, uzmanların öncelikleri genellikle farklıdır. Uluslararası uzay istasyonundan gönderilen bir ileti acil ve önemli kabul edilebilir fakat yarım yamalak işler yapan bir hayır kurumundan veya politik kurumdan gelen bir ileti kabul görmeyecektir. Aslında "Acil: yavru fok balıklarını kurtarmama yardım edin!" başlıklı bir ileti, yavru fok balıklarının önemli olduğunu düşünen hayvan severler tarafından bile önemsenmeyecektir. Bizim için de durum bunun ayınısıdır..

Bunu oldukça garip bulduysanız, sorunuzu göndermeden önce, bu kılavuzun geri kalanını tekrar tekrar okuyun.

Bu mesajı beğenenler:
#9
Sorununuz hakkında tam ve aydınlatıcı iletiler yazın

.

• Sorununuz veya uygulama hataları için bulgularınızı dikkatli ve ayrıntılı olarak tanımlayın.
• Sorunun meydana geldiği ortamı tanımlayın (ne tür bir denetim, hangi form, hangi olay yordamı, vs.). Kullandığınız Ms. Access sürümünü belirtin.
• Soruyu sormadan önce yaptığınız araştırma ve incelemeleri belirtin.
• Sorunu çözmek amacı ile uyguladığınız basamakları tanımlayın.
• Sonradan çıkan bir sorunsa sorun ortaya çıkmadan önceki, muhtemel nesne ve kod değişikliklerini bildirin.

Bir uzmanın size sorabileceği şeyleri önceden kestirip cevaplamak için elinizden gelenin en iyisini yapın.
Bu mesajı beğenenler:
#10
Amacınızı belirtin

.

Amacınız, uygulamanızı bize yaptırtmaksa, şimdiye kadar okuduklarınızı unutun gitsin. Hatta bir daha bu foruma girmeyin bile.. Şayet derdiniz bir şeyin nasıl yapılacağını bulmak ise amacınızı belirtmekle işe başlayın. Daha sonra tıkandığınız noktaya giden adımları tarif edersiniz.

Teknik yardıma ihtiyaç duyan kişiler, genellikle, büyük bir amaca sahip olan ve gittikleri yolun doğru olduğunu düşünüp oraya saplanmış kişilerdir. Onlar yaptıkları basamakları anlatmakla işe başlarlar ama gittikleri yolun yanlış olabileceğini hiç düşünmezler. Bu yeteneği kazanmak epeyce çaba gerektirir.

Aptalca..:
Forma resmi nasıl eklerim?

Zekice..:
Personel veritabanı üzerinde çalışıyorum. Personel resimlerini ilgili personelin kaydı üzerinde göstermek istiyorum. Resimleri ole nesnesi olarak kaydettiğimde dosyamın boyutu çok arttı. Halbuki henüz 20 personel kaydım var ve bu daha da artacak.. Bu amacıma yönelik daha kullanışlı bir yöntem önerebilir misiniz?

İkinci soru daha iyi sorulmuş bir sorudur. Cevap alması kesindir..

Bu mesajı beğenenler:
#11
Problemin belirtilerini tanımlayın, kendi tahminlerinizi değil

.

Sorunun nelerden kaynaklandığını düşündüğünüzü söylemek, uzmanlara yardımcı olmaz. (Madem ki sorunun kaynağını biliyorsunuz, o halde kendi başınıza çözümü de bulabilirsiniz, değil mi?) Bu nedenle, teorileriniz yerine, problemin belirtilerini söyleyin ve uzmanların yorum ve teşhis yapmasına izin verin. Eğer tahmininizi söylemenin önemli olduğunu hissediyorsanız, onu açıkça dile getirin ve bu çözümün neden işe yaramadığını açıklayın.

Aptalca..:
Formdaki açılan kutuya iller tablosu bağlı olması rağmen rakamlar görülüyor. Açılan kutunun satır kaynağında hata olduğunu düşünüyorum.

Akıllıca..:
Formdaki açılan kutuma iki alandan oluşan (ilID, il_adi) iller tablosunu kaynak olarak verdim ama form görünümünde kutudan il seçmek istediğimde ilID alanında bulunan değerler görünüyor.. Nerede eksik veya yanlış yapmış olabilirim?

Bu mesajı beğenenler:
#12
Sorunuz hakkında açık olun

.

Ucu açık sorular, zaman kaybına sebep olan şeyler gibi algılanırlar. Size en yararlı cevabı verebilecek kişiler aynı zamanda büyük olasılıkla en meşgul olanlardır. Bu insanlar zaman kaybına karşı tahammülsüzdür ve bu tür sonu belirsiz sorulara karşı da tahammül göstermezler.

Eğer sorununuz açık seçik ifade ederseniz, muhtemelen işinize yarar bir cevap alabilirsiniz. Karşınızdaki insanların ne yapmasını beklediğinizi açıkça ifade edin. Böylece, uzmanlar sizin sorunuza ve ihtiyacınıza yoğunlaşabilir, zaman ve enerji kaybının önüne geçilmiş olur. Bu iyi bir şeydir.

Uzmanların yaşadığı bir dünyayı anlayabilmek için, kısıtlı kaynaklara ve zamana sahip biri gibi düşünün. Sorunlarınızın çözülmesi için talip olduğunuz başkalarının zamanı ne kadar az olursa, gerçekten uzman ve meşgul birilerinden iyi bir cevap alma ihtimaliniz o kadar artar.

Bir uzmanın düzeltmesini istediğiniz bölümün sebep olacağı zamanı en aza indirerek, sorunuzu açıklayıcı bir dil kullanmak oldukça faydalıdır. Örneğin; "Tablolar arası ilişkilendirmeyi kolay bir şekilde açıklayacak bir doküman tavsiye edebilir misiniz?" sorusu, "Bana ilişkileri açıklar mısınız?" sorusundan daha akıllıca bir sorudur. Çalışmayan bir kodunuz varsa, birilerinden onu düzeltmelerini istemektense, kodun neresinde hata olduğunu söylemelerini istemek daha iyidir.
Bu mesajı beğenenler:


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  [SORGU] Iç Içe Soru Kullanarak 2 Tablodan Veri Alma Ve Listeleme Hakkında nissan0159 1 410 23-12-2020, 09:13
Son Mesaj: dsezgin
  [TABLO] Veri Türleri ile alakalı bir soru Sancaktar 2 1.272 06-02-2018, 10:15
Son Mesaj: Sancaktar
  [VBA] Rastgele Soru (Access Testi-Taruz) yasilkan 7 5.115 20-01-2018, 11:55
Son Mesaj: romanci
  [SORGU] soru bankası çalışması - her soruda şıkların yerini karıştırmak uzayo 3 4.276 20-01-2018, 11:43
Son Mesaj: romanci
  [VBA] Birkaç Genel Soru alperalper 3 1.475 03-01-2018, 18:45
Son Mesaj: aydın3838
  [SORGU] Excele Aktarırken Türk Lirası Simgesinin Soru işareti Olarak Gözükmesi mmert06 2 1.668 29-12-2017, 19:55
Son Mesaj: mmert06
  [FORM] Grafik oluşturmayla ilgili bir soru yahyamacit 7 3.794 29-04-2016, 14:56
Son Mesaj: SİNANOZ
  [FORM] Soru Bankasi verser 3 3.324 18-02-2016, 18:32
Son Mesaj: dayday

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi