SORU SORMA KILAVUZU
#1
.

Özet: Forum sitemizde sormuş olduğunuz teknik sorulara aldığınız cevaplar, cevap verilirken karşılaşılan zorluğa bağlı olduğu kadar sizin soruyu nasıl sorduğunuza da bağlıdır. Bu kılavuz size tatmin edici bir cevap alabilmeniz için nasıl soru sormanız gerektiğini öğretecektir.İçindekiler

Giriş
Sormadan Önce
İlgili Forumu dikkatlice seçin
Anlamlı ve duruma uygun konu başlıkları kullanın
Anlamsız soru cümleleri kurmayın
Açık, dilbilgisi kurallarına uygun ve sözdizimlerine dikkate ederek yazın
Sorunuz sizin için çok acil olsa bile, çok acil diye yazmayın
Sorununuz hakkında tam ve aydınlatıcı iletiler yazın
Amacınızı belirtin
Problemin belirtilerini tanımlayın, kendi tahminlerinizi değil
Sorunuz hakkında açık olun
Nezaket asla yaralamaz ve bazen oldukça yararlıdır
Boyut her şey değildir!
Kabalıkla ilgilenmek
Cevabı E-Posta ile istemeyin
İnsanlardan özel mesajla cevap vermelerini istemeyin
Eğer cevabı anlamadıysanız
Şayet bir cevap alamazsanız
Sorununuz çözüldükten sonra küçük bir not ile bildirin
Sorulmaması gereken türde sorular
İyi ve kötü sorular

Sorulara nasıl doğru düzgün cevap verilir


Önemli Not

Bazı insanlar, bizim bu tür bir kılavuz yazmakla, bütün dünyanın Ms. Access ile ilgili problemlerini çözmeyi iş edindiğimizi sanabilir.. Bunu, bu yönde taciz edilerek öğrenmek istemiyoruz..
Bu kılavuzu yardıma ihtiyacınız olduğu için okumuyorsanız ve kendinizin dünyanın en zeki insanı olduğunu, bizim ise hiçbir şey bilmediğimizi düşünüyorsanız bizi hiç tanımıyorsunuz demektir. Bu düşünceye sahip olanlar..: Lütfen bu foruma soru sormayın. Sorularınızı görmezden geleceğiz. Biz burada, size Access ile başınız derde girince nasıl çözüm bulabileceğinizi söylemek için bulunuyoruz; egolarınızı okşamak için değil. Uzmanlarımızdan birisinin, ilgilendiğiniz konu hakkında işin ehli olduğundan emin değilseniz, lütfen bizi rahat bırakın. Böylece herkes mutlu olsun.


.Bu mesajı beğenenler:
#2
Giriş

.

Forum sitemizde, sormuş olduğunuz sorulara aldığınız cevaplar, cevap verilirken karşılaşılan zorluğa bağlı olduğu kadar sizin soruyu nasıl sorduğunuza da bağlıdır. Bu kılavuz size tatmin edici bir cevap alabilmeniz için nasıl soru sormanız gerektiği konusunda yol gösterecektir.

Access-SQL.com gittikçe genişlemektedir ve artık sorularınıza tecrübeli kullanıcılardan da uzmanlardan aldığınız kadar iyi cevaplar alabilirsiniz. Bu iyi bir şeydir, çünkü bu tür tecrübeli insanlar acemilere karşı, uzmanların göstermiş olduğu ilgiden daha fazlasını göstermeye meyillidir. Bununla birlikte, bu tür tecrübeli kullanıcılara da uzmanlar gibi davranmak, burada tavsiye ettiğimiz gibi, faydalı cevaplar almak için kullanılabilecek en etkili yöntem olacaktır.

Anlamanız gereken ilk şey uzmanların gerçekte, zor problemleri ve güzel hazırlanmış kışkırtıcı soruları sevdikleridir. Şayet böyle olmasa idi, sitemiz içerik açısından bu kadar özgün olamazdı. Şayet bize hoşlanacağımız ilginç sorular verirseniz, size minnettar oluruz; iyi sorular uyarıcı birer hediyedir. İyi sorular, anlama yetimizi güçlendirir ve gözümüzden kaçmış sorunların ortaya çıkmasını sağlar. Uzmanlar arasında "İyi soru" önemli ve içten gelen bir hediyedir.

Bununla birlikte, uzmanların, basit sorulara kibir ve düşmanlıkla yaklaştıkları yönünde bir ünleri vardır. Bu bazen, uzmanların, acemilere kaba davrandığı izlenimini doğurabilir fakat gerçek bu değildir.

Bizler, soru sormadan önce gerekli araştırmayı ve ev ödevlerini yapmaktan kaçan ve düşünmekten imtina eden insanlardan pek fazla hoşlanmayız. Bu tür insanlar sadece zaman kaybıdırlar: onlar karşılığını vermeden alırlar; onlar zamanınızı boşa harcarlar; onlar yüzünden, hak eden insanlara zaman ayıramaz ve yardım edemezsiniz.

Pek çok insanın, bizlerin geliştirmiş olduğu uygulamaları kullanmak istediğinin ama teknik ayrıntılar ile ilgilenmediğinin farkındayız. Pek çok insan için, Ms. Access sadece bir araçtır. Onların yaşamak için yapmaları gereken daha önemli işleri vardır. Bunun farkındayız ve herkesin Access konusunda bizimle aynı heyecanı paylaşmasını beklemiyoruz. Yine de, bizimle aynı heyecanı paylaşan ve teknik konulara meraklı, çözümün bir parçası olmaya çalışan insanlara verdiğimiz cevaplar daha farklı olmaktadır. Bu değişmeyecektir ve değişmemelidir de. Şayet değişseydi, en iyi yaptığımız işte daha az etkili olmaya başlamış olurduk.

Bizim büyük çoğunluğumuz gönüllülerden oluşur. Sorulara cevap verebilmek için hayatlarımızdan zaman çalmaktayız. Bu nedenle, acımasızca seçici olmak bizim hakkımız. Açıkçası; hakeden insanların sorduğu sorulara cevap verebilmek için, bazı soruları göz ardı ederiz/edebiliriz.

Şayet bu tutumu gaddarca ve kaba buluyorsanız, öncelikle kendi kibirlerinizi kontrol etmeniz daha uygun olur. Sizlerden karşımızda diz çökmenizi istemiyoruz. Sizi Access ailemize dahil etmekten mutluluk duyarız. Yeter ki sizde bu çaba ve azmi görelim. Ama bununla birlikte, kendisine yardımcı olmaya gönüllü olmayan birilerine, bizim yardımcı olmamızı beklemeyin. Bilgisiz olmak kabul edilebilir ama aptalı oynamak kabul edilebilir bir şey değildir.

Bu nedenle, bizim dikkatimizi çekmek için teknik olarak yetenekli olmanız gerekmez. Sadece dikkatli, düşünceli, araştırmacı, çözüm geliştirmede aktif bir ortak olmaya gönüllü olduğunuzu göstermeniz yeterlidir. Şayet bu ayrımcılık ile yaşayamayacaksanız, size tavsiyemiz sorunuzu Access-SQL.com da sormak yerine, başka sitelere yönelmeniz veya ticari destek için anlaşma yapmanız ve bunun bedelini ödemenizdir.

Şayet yardım almak için bize üye olanlardan biri olmaya karar verdiyseniz, zaman hırsızı olmak istemiyorsunuz demektir. Ayrıca, onlar gibi görünmek de istemiyorsunuz demektir. Hızlı ve tatminkar bir cevap alabilmenin en iyi yolu: Akıllı, zeki ve güvenilir birisi gibi soru sormak ve sorun hakkında ipuçları vermektir. Sorun hakkında ayrıntılı bilgi verin ve sorun ortaya çıkmadan önce neler olduğunu belirtin.


Bu mesajı beğenenler: Hakan Nizam
#3
Sormadan Önce

.

Foruma bir soru sormadan önce, şunları yapın:

  1. Arama sayfasını kullanarak bir cevap bulmaya çalışın.
  2. Dokümanları okuyarak bir cevap bulmaya çalışın.
  3. Benzer amaçla hazırlanmış örnek ve soruları deneyerek ve araştırarak bir cevap bulmaya çalışın.
  4. Eğer çevrenizde Ms. Access konusunda yetenekli ve deneyimli bir arkadaşınız varsa ondan bir cevap bulmaya çalışın.
  5. Şayet bir yazılımcı iseniz, sizinkine benzer amaçla hazırlanmış uygulamaların kaynak kodlarını okuyarak bir cevap bulmaya çalışın.

Sorunuzu sorarken, yukarıda sayılanları yaptığınızı belirtin. Böylece sizin tembel teneke olmadığınız ve insanların zamanlarını boşa harcamayacağınız anlaşılsın. Daha iyisi, bunları yaparak neler öğrendiğinizi de gösterin. Cevaplardan bir şeyler öğrenebileceğini göstermiş olan kişilerin sorularına cevap vermeyi severiz.

Sorularınızın temelini oluşturan kelimeleri kullanarak Arama sayfasında probleminizi aratın. Bu sizi doğruca, sorunun çözümü olan konuya veya sorunuza yanıt verilen konu iletisine götürebilir. İşe yarar bir sonuç alamasanız bile, "Forumda sorunumla ilgili konuları aradım ama işe yarar bir sonuç elde edemedim" şeklinde bir başlangıç oldukça iyi bir artıdır.

Sorunuzu hazırlayın. İyice düşünün. Acele hazırlandığı belli olan sorular acele cevaplar alırlar ya da hiç cevap alamazlar. Sorunuzu göndermeden önce sorunu çözmek için daha çok çaba göstermek ve bunu ortaya koymak gerçek yardım alma ihtimalinizi artırır.

Yanlış soru sormayın. Hatalı kabullere dayalı bir soru sorduğunuzda herhangi bir uzmanın size baştan savma bir cevap vermesine ve "ne aptalca bir soru" şeklinde düşünmesine sebep olursunuz. Uzmanlar bu tür cevaplarında, sizin sorununuzun çözülmesini değil, yaptığınız hatalardan ders almanızı umarlar.

Asla cevap alma hakkınız olduğunu düşünmeyin. Böyle bir hakkınız yok! Bu tür hizmetler için bedel ödemediğiniz sürece de olmayacak. Şayet kazanabilirseniz, bir cevap kazanacaksınız. Bunun için sağlam, ilginç, kışkırtıcı bir soru sormalı ve forumun bilgisine ihtiyaç duyan değil, bu bilginin artmasını sağlayan biri gibi davranmalısınız.

Diğer taraftan, sorunu açıklayıcı bir hale getirmek ve çözümün üretilmesi aşamasında yardımcı olmaya niyetli olduğunuzu göstermek iyi bir başlangıç sayılır. "Birileri bir başlangıç noktası verebilir mi?", "Benim çalışmamdaki eksiklik nedir?" ve "Hangi konuları incelemeliyim?" tarzındaki sorular "Lütfen bana tam süreci anlatın" şeklindeki bir sorudan daha iyidir (zaten bu soru değildir) ve cevap alma şansınız daha yüksektir. Çünkü doğru cevaba ulaşmak için çaba göstermek ve bunu belirtmek, şayet birisi size başlangıç noktasını gösterirse sonuca gidebileceğinizi göstermek her zaman daha uygundur.

Bu mesajı beğenenler:
#4
İlgili Forumu dikkatlice seçin

.

Soru göndermeden önce yapılacak ilk şey doğru forumu bulmaktır. Sorunuzu nereye soracağınıza iyi karar verin. Şayet aşağıdakileri yaparsanız, dikkate alınmayabilirsiniz..:

• Sorunuzu, konu ile alakasız bir foruma göndermek.
• Örnek veya dokümanların bulunduğu bir foruma, teknik bir soru göndermek veya tam tersini yapmak.
• Tanımadığınız veya sizin sorununuzu çözmekle mükellef olmayan birilerine ismen ileti göndermek.

Unutmayın ki tanımadığınız bir kişi ya da yanlış foruma bir ileti göndermek her zaman için riskli bir iştir. Burada gönüllü olarak insanlara yardımcı olan kişilerin sizin ücretsiz kişisel danışmanınız olmayı istemesini beklemeyin. Sorunuzun iyi karşılanacağını yönünde iyimser fikirlerle hareket etmeyin. Emin değilseniz sorunuzu ya başka bir siteye gönderin ya da göndermekten tamamen vazgeçin.

Sorunuzun hangi forum başlığı içinde sorulması gerektiği bilin! En büyük klasik hatalardan birisi Access ile ilgili teknik soruları, forumla ilgili Sorularınız / Sorunlarınız bölümüne sormaktır. Bunun neden büyük bir gaf olduğunu anlayamıyorsanız, bunu anlayana kadar hiç soru sormayın.

Access konusunda yeteneklerini göstermiş üyelerin ve tecrübeli kişilerin normalden çok fazla hatalı/yanlış yönlendirilmiş iletiler aldığını unutmayın. Bu zararlı akıntıya katkıda bulunarak, insanları yaptıkları iyiliklerden dolayı pişman etmeyin, bardağı taşıran damla olmayın. Sizce bir mesaj önemli olmayabilir ama onlarcası bir araya gelirse çığ oluşabilir. Bir kaç kez, popüler forum katılımcılarının, bu saçma ve içi boş mesaj trafiği yüzünden, desteklerini çektiklerine şahit oldum.

Bu mesajı beğenenler:
#5
Anlamlı ve duruma uygun konu başlıkları kullanın

.

Foruma göndermiş olduğunuz konunun başlığı, sizin ilk izleniminiz açısından oldukça önemlidir. 50 ya da daha az miktarda karakterden oluşan bu başlıklar uzmanların, konuya olan ilgilerini sağlamak açısından oldukça önemlidir. Bu hakkınızı "Lütfen bana yardım edin" gibisinden saçmalıklar ile harcamayın. "LÜTFEN YARDIM EDİN!!!!" gibi konu başlıkları refleks olarak görmezden gelinir. Acınızın ne kadar büyük olduğunu anlatarak bizi etkilemeye çalışmayın. Bunun yerine sorununuzu tanımlayan kısa bir açıklama yazın.

Konu başlıkları için kabul edilen ve teknik organizasyonlar tarafından sıklıkla kullanılan yöntem, "Nesne - Sapma" yöntemidir. "Nesne" bölümünde neyin ya da hangi grubun sorunlu olduğunu, "Sapma" kısmında meydana gelmesi beklenen ama şartlar olgunlaşmadığı için meydana gelmeyen davranışların açıklaması yer alır.

Aptalca..:
ACİL YARDIM!!! Rapor açılmıyor!

Akıllıca..:
Rapor boş olarak geliyor

Zekice..:
Rapordaki parametre değeri uyarısı hakkında

"Nesne - Sapma" şeklindeki bir ileti, sizin problemi tanımlamanızda oldukça faydalı olacaktır. Neden açılmıyor? Sadece boş mu geliyor? Hata iletisi var mı?

Bu sonuçları gören bir uzman, sizin sorununuzun ne olduğunu ve sorunun nereden kaynaklandığı bir bakışta anlayabilir.

Daha genel olarak, sadece sorulan soruların konu başlıklarının göründüğü bir arşivin indeksine baktığınızı düşünün. Konu başlığınızın sizden sonra benzer bir sorun yaşayacak kişinin soruyu tekrar sormak yerine sizin mesajınızı takip etmesini sağlayacak kadar açıklayıcı olmasını sağlayın.

Eğer bir iletiyi cevaplayarak bir soru soruyorsanız, bu başlığı mesajınızda kullanın..


Bu mesajı beğenenler:
#6
Anlamsız soru cümleleri kurmayın

.

"Birileri bana yardım edebilir mi?" ya da "Cevap verecek kimse yok mu?" gibi anlamsız soru cümleleri kurmanın dayanılmaz hafifliğine karşı sabırlı olun. İlk olarak: Bu şekilde yarım yamalak bir soru sormakla dünyanın en gereksiz işini yapmış olmaktasınız. İkinci olarak: Uzmanlar bu gereksizliklere oldukça kızar ve tepki gösterirler. Muhtemelen mantıksal olarak kusursuz ama işe yaramaz bir cevap alırsınız: "Evet burada size yardımcı olabilecek birileri var." ya da "Size cevap verecek kimse yok." gibi.

Genel olarak; evet-hayır cevapları almak istemiyorsanız, evet-hayır soruları sormayın.
Bu mesajı beğenenler:


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Mükerrer Kayıt Ile Ilgili Bir Soru programmer67 10 256 02-05-2023, 09:34
Son Mesaj: programmer67
access-sql-17 SORU VE ÇÖZÜM HAKKINDA! onur_can 6 6.736 27-01-2023, 01:01
Son Mesaj: BeyTor
  [SORGU] Iç Içe Soru Kullanarak 2 Tablodan Veri Alma Ve Listeleme Hakkında nissan0159 1 492 23-12-2020, 09:13
Son Mesaj: dsezgin
  [TABLO] Veri Türleri ile alakalı bir soru Sancaktar 2 1.331 06-02-2018, 10:15
Son Mesaj: Sancaktar
  [VBA] Rastgele Soru (Access Testi-Taruz) yasilkan 7 5.258 20-01-2018, 11:55
Son Mesaj: romanci
  [SORGU] soru bankası çalışması - her soruda şıkların yerini karıştırmak uzayo 3 4.343 20-01-2018, 11:43
Son Mesaj: romanci
  [VBA] Birkaç Genel Soru alperalper 3 1.564 03-01-2018, 18:45
Son Mesaj: aydın3838
  [SORGU] Excele Aktarırken Türk Lirası Simgesinin Soru işareti Olarak Gözükmesi mmert06 2 1.745 29-12-2017, 19:55
Son Mesaj: mmert06

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi