Organizasyon Takip Otomasyonu (Düğün, Nişan, Etkinlik vb.)
Sn dsezgin;
Sayın Hocam yine çok teşekkür ederek başlıyorum, belki ne alakası var diyeceksiniz ama sizin derin ve uzman anlayışınıza sığınarak bunu sormak istiyorum,

Sizin gibi uzman bir arkadaşımızdan “Aktif Olsun” Pasif Olsun gibi bir prosedür kopyalamıştım. Örneğin Pasif Olsun “frm_iletisim” yazdığımda bütün form pasif oluyor idi ama benim iletişim formumda bir miktarı pasif oluyor bir miktarı olmuyor ! Bunu bayağı inceledim ve tablomdaki alan isimleri sonradan değiştiği için olduğunu zannediyorum ve alan isimlerinin ikide bir değişmemesi gerektiğini biliyorum ama esasen sormak istediğim şudur.

Siz değerli Hocalarımız tablo alan isimlerinde nasıl bir prensip izliyorsunuz. Eğer ben tablodaki alan isimlerimi kendi anlayacağım şekilde bir standartta yazmaz isem kodlama ve yordamlar yazarken kafam inanılmaz karışıyor. Birde projenin çok ilerlediğini, 15 tablo, yüzlerce alan adı olduğunu düşünürsek vay halime.
alan isimleri konusunda her kişi farklı bir yöntem önerebiliyor. Sizin Projelerinizin alan isimlerinide inceledim. Alan isimlerin yine kendi prensibim ve anlayacağım şekilde aşağıdaki gibi yazsam sizce kabul görürümü.?

Sizin gibi bir değerli hocamız da sırf yanlış ve karmaşık alan isimleri yüzünden içinden çıkılmaz hale gelen üç aylık projeyi çöpe atıp yeniden başladım demişti. Yoksa bunların hiçbir önemi yokmu dersiniz ?

Kodlamaya başladıktan sonra bir daha değiştirilmemek üzere,

ÖRNEĞİN TABLODAKİ ALAN İSİMLERİM;
SozlesmeID
Tarihi
SozlesmeyiDuzenleyen
Unvani
YetkiliKisi
gibi yazarsam ve bu her kelimenin ilk harfinin büyük olması prensibini bütün tablolarımın alan isimlerinde uygularsam kafam karışmayacak gibi.

ÖRNEĞİN FORM İÇERİSİNDEKİ KUTULAR;
Form İçerisinde açtığım kutulara Txt_SozlesmedeAra gibi, butonlara Btn_Kapat, Btn_Kaydet gibi standartlar oluşturursam VBA penceresinde daha rahat hareket edeceğim gibi düşünmekteyim

ÖRNEĞİN TABLO İSİMLERİM;
Tbl_Sozlesme gibi, Form İimlerim Frm_Sozlesme gibi, Sorgu isimlerim Srg_Sözlesme gibi olsa

ÖRNEĞİN SÜREKLİ BAŞVURACAĞIM TABLO İSİMLERİM;
KODLAR
KODLARGRUP
KATOLOG
IL
ILCE
gibi başında Tbl olmasa ve Tamamen büyük harften oluşsa siz hocaların kabulümüdür doğru bir prensipmidir?

Alıntı
Bu mesajı beğenenler:

Bu Konudaki Mesajlar
Cvp: Formlar açılan kutu hesapları ve formlar arası hesaplamalar - tarafından Saygın - 22-10-2018, 21:29