Access SQL
Access & Word | Access'ten Word'e İstediğiniz Formatta Yazı Yazdırın... - Yazdırılabilir Sürüm

+- Access SQL (https://www.access-sql.com)
+-- Forum: ACCESS SORULARI VE ÖRNEK UYGULAMALARI (https://www.access-sql.com/Forum-ACCESS-SORULARI-VE-ORNEK-UYGULAMALARI)
+--- Forum: ACCESS ÖRNEKLERİ (https://www.access-sql.com/Forum-ACCESS-ORNEKLERI)
+--- Konu: Access & Word | Access'ten Word'e İstediğiniz Formatta Yazı Yazdırın... (/Konu-Access-Word-Access-ten-Word-e-Istediginiz-Formatta-Yazi-Yazdirin)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Access & Word | Access'ten Word'e İstediğiniz Formatta Yazı Yazdırın... - MirzaKatar - 08-05-2012

Merhaba Arkadaşlar,

Bu örneğimizde Access üzerinden Word dosyasına istediğimiz formatta ve istediğimiz yere yazı yazdıracağız.

Burada belki de en önemli nokta word dosyasında yer imlerini belirlemektir. Peki bu yer imini nasıl belirliyoruz? Kriterleri ne olmalı … ?

İlk olarak wordde yer imi belirlemek istediğimiz kelimeyi seçiyoruz. Bu seçim sadece bir kelime içermeli ve arada boşluk olmamalı. Daha sonra ekle diyoruz ve yer imini seçip isim giriyoruz. Wink (Güzel bir anlatım olmadı gecenin bu saatinde farkındayım Smile Eğer bu konuda sorun yaşayan olursa resimli bir şeyler ayarlayabilirim Wink )

Yer imlerini ekledikten sonra dosyamızı kapatıyoruz. Word ile olan işimiz bitti.

Aşağıda aktarma işinimizi gerçekleştirecek kodları görebilirsiniz...

Visual Basic
  1. On Error GoTo Hata
  2.  
  3. Dim objWord As Word.Application
  4.  
  5. Set objWord = CreateObject("Word.Application")
  6.  
  7. With objWord
  8. 'Word dosyasını görünür yapalım.
  9. .Visible = True
  10.  
  11. 'Dosyamızın konumu
  12. .Documents.Add (Me.Application.CurrentProject.Path & "\Dokuman.dotx")
  13.  
  14. 'Şimdi wordde belirlediğimizin her bir yer imi için işlemimizi yapalım...
  15. 'Ben wordde 3 tane yer imi belirledim.
  16. 'Bunlar SiteAdi,Icerik ve Yazar...
  17. .ActiveDocument.Bookmarks("SiteAdi").Select
  18. .Selection.Text = Me.SiteAdi
  19. .ActiveDocument.Bookmarks("Icerik").Select
  20. .Selection.Text = Me.Icerik
  21. .ActiveDocument.Bookmarks("Yazar").Select
  22. .Selection.Text = Me.Yazar
  23. End With
  24.  
  25. 'Alttaki kodda bulunan tırnağı kaldırırsak word dosyası direk yazıcıya gönderilir.
  26.  
  27. ' objWord.ActiveDocument.PrintOut Background:=False
  28.  
  29. 'Normal şartlarda belirlenen yer imlerinin silinmemesi için dosya buradan değişiklikler
  30. 'kaydedilmeden çıkılması gerekir. Fakat Word dosyasını inceyebelimeniz için ben
  31. 'kapatmıyorum.
  32.  
  33. 'Siz kullanacağınız zaman aşağıdaki kodu aktif hale getirmeyi unutmatın!!!
  34.  
  35.  
  36. ' objWord.ActiveDocument.Close SaveChanges:=wdDoNotSaveChanges
  37.  
  38.  
  39. 'Altaki kod ile word dosyasını kapatıyoruz... Sonucu görmeniz için kapattırmıyorum
  40. ' objWord.Quit
  41. Set objWord = Nothing
  42. Exit Sub
  43.  
  44. Hata:
  45. 'Eğer yer imine aktarilacak veri yoksa yer imi silinir...
  46. If Err.Number = 94 Then
  47. objWord.Selection.Text = ""
  48. Resume Next
  49. End If
  50. Exit Sub

Biraz da görsellik katalım Wink

Form:

[Resim: 5hmhb.png]

Word Dosyasının son hali:

[Resim: 5hmjc.png]

İyi çalışmalar diler, saygılarımı sunarım Vv

Güncelleme : Yer imi sorunu giderildi...

Cvp: Access & Word | Access'ten Word'e İstediğiniz Formatta Yazı Yazdırın... - d_rago_n - 08-05-2012

Sayın Mirzakatar;
Çok güzel bir örnek hazırlamışsınız..
Emeğinize ve paylaşımınız için teşekkürler...

Cvp: Access & Word | Access'ten Word'e İstediğiniz Formatta Yazı Yazdırın... - dazi - 08-05-2012

tebrik ederim çok güzel ve farklı bir çalışma

Cvp: Access & Word | Access'ten Word'e İstediğiniz Formatta Yazı Yazdırın... - MirzaKatar - 08-05-2012

İlginize teşekkür ederim arkadaşlar...Wubclub

Cvp: Access & Word | Access'ten Word'e İstediğiniz Formatta Yazı Yazdırın... - onur_can - 08-05-2012

çok güzel gayet anlaşılır ve açık....
teşekkürler sayın mirzakatar

Cvp: Access & Word | Access'ten Word'e İstediğiniz Formatta Yazı Yazdırın... - assenucler - 08-05-2012

Sayın Mirza Katar;

Bu güzel çalışma dolayısıyla verdiğiniz emek ve paylaşımınız için içten teşekkürler.

Sevgi ve saygılar.