ACCESS ~ SQL
EV BÜTÇESİ GELİR/GİDER TAKİP UYGULAMASI - Yazdırılabilir Sürüm

+- ACCESS ~ SQL (http://www.access-sql.com)
+-- Forum: ACCESS SORULARI VE ÖRNEK UYGULAMALARI (/Forum-ACCESS-SORULARI-VE-ORNEK-UYGULAMALARI)
+--- Forum: ACCESS ÖRNEKLERİ (/Forum-ACCESS-ORNEKLERI)
+--- Konu: EV BÜTÇESİ GELİR/GİDER TAKİP UYGULAMASI (/Konu-EV-BUTCESI-GELIR-GIDER-TAKIP-UYGULAMASI)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

EV BÜTÇESİ GELİR/GİDER TAKİP UYGULAMASI - gitarisyen - 27-05-2008 10:02

Merhaba;

Dün evde kullanıp gelirlerimizi ve ayrıntılı harcamalarımızı görebileceğim, aylık (veya dönem) olarak rapor alabileceğim bir uygulama hazırlamak istedim... Konu çok hoşuma gitti ve dün gece üzerinde uğraştım biraz...

Aslında kafamda daha epey ayrıntı ve "şurasını şöyle yaparsam iyi olur" gibisinden düşünceler var ama genel hatlarıyla bitirip hemen paylaşmak istedim...

Bu çalışmayı yaparken ben de raporlarda "Altrapor" kullanmayı ilk defa denemiş oldum...

Biraz da örnek hakkında konuşmak istiyorum... Örnek, karı-koca (ve hayali) olan Ali ve Ayşe'nin ev gelir ve giderleri için hazırlandı... Gelirler tablosundan (ve dönemlerin hep ayın 15'inden 15'ine olmasından) anlayacağınız gibi Ali ve Ayşe birer memur... Smile (Bu arada, gelir miktarları uydurmadır)... Biggrin

Ali ve Ayşe'nin giderler tablosuna ve aylık bilançosuna baktığınız zaman aile durumu (hatta ruhsal durumları) üzerinde bile bilgi sahibi olabiliriz... Smile Örneğin ilk ay Ayşe'nin cep telefonu için ayırılan miktarın neredeyse 3 katına yakını gerçek gider olunca (ve diğer tahmini giderlerdeki kalemler de hep açık verince) bilanço eksi olarak çıkıyor ve bütçe açık veriyor... Biggrin Tabi bu Ali ile Ayşe'nin ev haline de yansıyor... İkinci ay Ayşe'nin cep telefonu harcaması için daha fazla ödenek öngörülmesine rağmen, Ayşe daha az konuşuyor ve daha az gideri oluyor bu konuda... (Ayşe ile Ali'nin bu konuda kavga ettiği ve Ayşe'nin telefon konuşmalarını sınırlandırdığı açıkça görülebiliyor)... Biggrin Biggrin Fakat Ayşe, bunun intikamını ikinci ay "Aylık Erzak" harcaması kaleminde alıyor ve rekor bir harcamayla bütçenin iyice açık vermesine sebep oluyor... (Ayşe, Ali ile olan kavgasından üzülmüş ve kendisini yemeğe vermiş, bu yüzden Aylık Erzak harcaması artmıştır)... Biggrin

Sonuçta ilk ay 27 YTL açık veren bütçe, ikinci ay 238 YTL açık vermiş ve bunun böyle sürüp gideceği de aşikardır... Bu durumda zamanla Ali ile Ayşe'nin iyice geçimsizliğe düşüp boşanacağı, sürekli kavga edecekleri gibi olasılıklar baş gösterebileceğinden bize sadece şunu söylemek düşüyor:

Hayırlısı olsun... Smile

Geliştirilebilecek ve üzerinde daha da çalışmayı düşündüğüm bu uygulamayı incelerken, umarım siz de benim hazırlarken aldığım zevki alırsınız...

Saygılarımla...

RE: EV BÜTÇESİ GELİR/GİDER TAKİP UYGULAMASI - Taruz - 27-05-2008 11:06

Sevgili gitarisyen müthiş işler yapıyorsun.. Kısa aralıklarla hazırladığın birçok çalışmanın sonrasında; birkaç saatte böyle güzel bir program daha ortaya çıkarttın ya; tebrik ediyorum..

RE: EV BÜTÇESİ GELİR/GİDER TAKİP UYGULAMASI - İsmail Küçükşengün - 27-05-2008 11:21

Sayın gitarisyen;

Her zamanki gibi bu güzel çalışmanı paylaştığın için çok teşekkürler.

RE: EV BÜTÇESİ GELİR/GİDER TAKİP UYGULAMASI - assenucler - 27-05-2008 12:58

Sayın gitarisyen;

Merhaba...

Uygulamaya dönük çalışmalarınızı her zaman takdirle izliyorum.

Bizlerin yararına ortaya koyduğunuz çalışmaların tümü, güzel ve estetik görünümüyle dikkat çekmekte ve içeriğiyle de herkesin beğenisini kazanmakta...

Siz, Taruz ve beab2005 sayesinde bu yaşta, "www.accessforumlari.com" kolik oldum...

Sizleri çok beğeniyor, takdir ediyor ve seviyoruz...

Tebrikler... Verdiğiniz emekler için sizleri kutlar, bu güzel paylaşımınız dolayısıyla da en içten teşekkürlerimi, selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.

RE: EV BÜTÇESİ GELİR/GİDER TAKİP UYGULAMASI - Berkant Öztürk - 27-05-2008 13:07

Ali'yi yakınen tanırım, hep söylemiştim ona, bu kızdan sana hayır gelmez diye Wink

Sevgili dostum Gitarisyen, mükemmel bir örnek ve önyazı. Büyük keyif alıyorum yaptığın her işten..

Sayın Assenucler, inanın biz de sizleri çok seviyor ve sayıyoruz. Sizlerle birlikte olmak büyük bir keyif ve şans..

RE: EV BÜTÇESİ GELİR/GİDER TAKİP UYGULAMASI - gitarisyen - 27-05-2008 15:01

Sayın Taruz; Sayın İsmail Küçükşengün; Sayın assenucler ve Sayın beab2005;

İnanın konuyla ilgilenmeniz, güzel, nazik ve sıcak sözleriniz beni o kadar mutlu ediyor ve güç veriyor ki anlatamam. Ayrı ayrı ve çok teşekkür ediyorum...